Telefon
WhatsApp
  • Phone  +90 536 301 81 81
Thumb

Fabrika Temizliği

Çalışanların sayısı ve üretimin fazlalığıyla fabrikalar kirlenmeye de oldukça elverişli bir konumda bulunuyorlar. Yüzlerce, binlerce çalışanıyla günde binlerce ürün ortaya koyan fabrikaların atık malzemeleri ve kirlenme hızı da bir o kadar fazla olmaktadır.

Fabrika temizliği yoğun çalışma sistemi sebebiyle temizliğe en çok ihtiyaç duyan iş yeri temizliği sınıfına girmektedir. Fabrikalar, genellikle büyük yüz ölçümleriyle temizlenmesi en zor yerlerden biridir fakat profesyonel bir destek ile bu temizlik kısa bir sürede ve çok başarılı bir şekilde yapılabilir. Fabrika temizliği, hem sağlık hem de çalışma ortamı kalitesi bakımından oldukça önemlidir. Hem binlerce çalışanın sağlığı hem de fabrika ortamının çalışmaya elverişli olması bakımından fabrika temizliği oldukça gereklidir.

Fabrika temizliği günlük yapıldığı gibi haftalık, iki hafta da bir ve aylık periyotlar ile tekrarlamakta fayda vardır. Günlük temizlikte, hızlı bir temizlik yapılırken iki haftalık ve aylık periyotlarda yapılacak temizlikler daha derinlemesine ve daha ayrıntılı yapılmaktadır. Fabrika temizliği yapılırken fabrikanın hangi alanda üretim yaptığına dikkat edilir. Gıda üretimi yapılan bir fabrikada zararsız kimyasallar kullanılırken boya, ambalaj ve metalürji gibi yoğun üretimlerin yapıldığı fabrikalarda mevcut kirlenme daha fazla olacağından daha güçlü kimyasal temizleyiciler kullanılır. Ayrıca fabrika temizliğinde enfeksiyon ve bakterilere karşı çeşitli dezenfektan ilaçlama yöntemiyle de fabrika temizlikleri desteklenir.

Çalışan sayısı fazlalığı ile enfeksiyon risk potansiyeli fazla olan fabrikalar bir de üretimdeki kirlenmeler ile kritik bir şekilde temizlenmeye ve dezenfeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Çalışılan ortamın temiz olması ayrıca çalışan motivasyonunun olumlu tutulmasında en gerekli işlevlerden birisidir. Fabrika temizliğinde temizlik prensibi şu şekilde ilerlemektedir; çöplerin ve fabrika içi atıkların toplanması ve ortamdan uzaklaştırılması, duvar ve yüzeylerin toz ve kirden arındırılarak temizlenmesi, camların silinmesi, ayrıca fabrika içerisinde ki ofislerin temizlenmesi, merdiven ve merdiven boşluklarının temizlenmesi, asansör ve asansör boşluklarının temizlenmesi, zeminin toz ve kirlerden arındırılarak derinlemesine temizlenmesi, lavaboların ve işçi kabinlerinin temizlenmesi ve dezenfeksiyon işlevi. Bir diğer etmen ise fabrikalarda özellikle lavabo ve benzeri ortak kullanım ortamlarının temizliğidir. Bu ortamlar yaygın hastalıklar bakımından oldukça hassas olup sağlık açısından özellikle üzerinde durulması gereken yerlerden biridir.

Sağlık açısından fabrika temizliği kaçınılmaz olduğu gibi işçi motivasyonu ve saygınlığı açısından da fabrika temizliği kaçınılmaz ve profesyonel destek gerektiren bir uygulamadır.

Bizimle iletişime geçin.

Detaylı bilgi almak ve hizmetlerden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

0(554) 598 73 49